Ogrzewanie,  Rozwiązania

Ogniwa paliwowe

Ogniwa paliwowe są przyrządami elektro-chemicznymi jakie stanowią przełom, w niezwykle popularnej dziś, dziedzinie źródeł alternatywnej energii. Dają możliwość by one zyskać energię elektryczną oraz cieplną dzięki zachodzącej wewnątrz reakcji chemicznej.

Reakcja ta jednakże opiera się na utlenianiu dość regularnie dostarczanego z zewnątrz paliwa. Prócz dość sporej wydajności energetycznej, ogniwa cechują się także ogromną czystością dzięki temu technologia ta jest wciąż wspierana poprzez duże światowe mocarstwa takie jak Stany Zjednoczone lub kraje Unii Europejskiej oraz wysoko rozwinięte kraje azjatyckie.

W odróżnieniu od ogniw galwanicznych, w których moc najpierw ma obowiązek pozostać zgromadzona pośrodku systemu, co może potrwać nawet do paru godzinek, ogniwa paliwowe są uzależnione jedynie od doprowadzanego do nich paliwa a co po tym idzie są niemal natychmiast gotowe do pracy.

Najbardziej popularnymi ogniwami paliwowymi są ogniwa wodorowe wykorzystujące do pracy wodór oraz tlen. Tu widać wyraźnie następną różnicę porównując do ogniw galwanicznych w jakich wytwarzanie prądu wspiera się na niezliczonych reakcjach chemicznych co stwarza rozładowywanie baterii. Przebieg chemiczny powstały w trakcie fabrykacji energii w ogniwie paliwowym a konkretniej w ogniwie wodorowym nie zmienia struktury chemicznej ani elektrod ani elektrolitów (substancji przewodzącej prąd).

Dziś ogniwa paliwowe używa się w większości do produkcji baterii używanych w urządzeniach przenośnych a oprócz tego w elektrowniach stałych, generatorach prądu także niewielkiej a oprócz tego ogromnej mocy. Także ogniwa można z dobrym skutkiem stosować jako zastępcze źródła mocy w różnych dziedzinach. Przeprowadzane są liczne testy i eksperymenty na kolejnych wyrobach które są w stanie korzystać ze źródeł mocy ogniw paliwowych.