Wymiennik ciepła - podstawowe informacje na temat rekuperatów.

Wymienniki ciepła są elementami, które coraz częściej stosuje się w systemach grzewczych i wentylacyjnych. Montowane są w szeregu urządzeń, takich jak kolektory i baterie słoneczne, rekuperatory czy wszelkiego rodzaju chłodnice. Warto znać podstawowe informacje z zakresu systemów grzewczych, zwłaszcza dotyczące rekuperatorów i wymienników ciepła, które świetnie sprawdzają się w każdym wnętrzu!

Rekuperator jest urządzeniem, które idealnie uzupełni zarówno system grzewczy, jak i wentylacyjny. Dlaczego? Cała siła rekuperatora tkwi w jego działaniu. Z jednej strony rekuperatory, jak każdy wymiennik ciepła, potrafią odzyskiwać energię cieplną uchodzącą z budynku i wykorzystać ją ponownie do ogrzania powietrza w pomieszczeniu. Z drugiej strony, rekuperator zapewnia oczyszczone i odpowiednio nawilżone powietrze, dzięki czemu wspomaga również system wentylacyjny.

Wentylacja pomieszczeń jest bardzo ważna z wielu względów. Po pierwsze, prawidłowa cyrkulacja w budynku pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę w budynku, zapewniając mieszkańcom komfort cieplny. Po drugie - stały dopływ świeżego powietrza pozwala na wietrzenie wnętrza, zapobiega powstawaniu pleśni oraz namnażaniu się zarodników grzybów i innych alergenów.

Wentylacja ma znaczący wpływ na ludzkie zdrowie. Dzięki cyrkulacji powietrza poprawia się nie tylko samopoczucie człowieka, zamieszkującego dany lokal, ale również stan jego zdrowia! Regularne wietrzenie domów pozwala niszczy sprzyjające dla drobnoustrojów warunki. Zmniejsza się dzięki temu zagrożenie wystąpieniem objawów alergicznych, takich jak duszności czy uporczywy kaszel.