Promienniki gazowe - techniczne informacje na temat tych urządzeń.

Promienniki gazowe są urządzeniami, które dostarczają możliwości ekonomicznego ogrzewania różnych obiektów. W zależności od mocy, jaką posiadają, można je zastosować na przykład w niewielkich magazynach, jak też dużych halach hurtowni czy w miejscach o charakterze sportowym czy widowiskowym. Sprawdzają się również w kościołach, stacjach obsługi pojazdów, remizach strażackich, hangarach lotniczych i obiektach handlowych wszelkiego typu.

Istnieją dwa rodzaje, na jakie możemy podzielić promienniki gazowe. Pierwszy z nich to promienniki rurowe, składające się z trzech podstawowych części: palnika, ekranu i rury promieniującej. Jest to ogrzewanie nadmuchowe, co oznacza, że ciepło emitowane przez palnik jest rozdmuchiwane po pomieszczeniu przez wentylator. Zastosowanie tego typu maszyn pozwala poczynić zaskakująco wysokie oszczędności w zakresie ogrzewania budynku, bez utraty komfortu termicznego.

Drugim rodzajem są promienniki gazowe ceramiczne, które są zdecydowanie najbardziej popularne na świecie. Duża sprawność tego urządzenia została osiągnięta za sprawą zastosowania reflektora wykonanego z aluminium oraz prętów karbowanych zainstalowanych przed częścią ceramiczną. Tego typu promienniki wyróżniają się niezawodnością nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu.

Warto zauważyć, że urządzenia takie jak promienniki gazowe właśnie ze względu na odmienny sposób działania od innych sposobów ogrzewania, pozwalają zaoszczędzić ciepło, które zwykle unosi się ku górze i wydobywa przez dach i wentylację na zewnątrz. Im lepsza sprawność radiacyjna promiennika, tym większe będą nasze oszczędności.