Klimatyzacja i wymiennik ciepła - wady i zalety.

Jak wiadomo, klimatyzacja jest nieodzownym elementem każdego wnętrza, w którym pracują ludzie. Właściwe warunki pracy, a więc dbanie o właściwą temperaturę i wilgotność powietrza, jest unormowane prawnie. Za niewłaściwe warunki pracy odpowiada pracodawca, który może zostać ukarany w przypadku ich nieprzestrzegania - jest to bowiem postrzegane jako narażenie pracowników na szkody zdrowotne i moralne.

Aktualnie najbardziej rozpowszechnione jest używanie klimatyzacji opartej albo przynajmniej wyposażonej w wymienniki ciepła. Każdy wymiennik ciepła (do najbardziej znanych należy chociażby rekuperator) ma za zadanie podgrzewać lub ochładzać powietrze. Zazwyczaj klimatyzacje wyposażone są w regulacje temperatury, które pozwalają na wyłączenie funkcji ogrzewania lub chłodzenia wraz z osiągnięciem właściwej temperatury otoczenia.

Wymienniki ciepła mają dbać nie tylko o temperaturę, ale również o właściwy stopień nawilżenia powietrza i właściwe jego oczyszczenie. Dzięki takim działaniom pracownikom zapewnia się komfort cieplny w pomieszczeniu i odpowiednie, zdrowe warunki pracy. Klimatyzacja to jednak nie tylko same plusy - czasem przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych przynosi także zagrożenia.

Do podstawowych zagrożeń, na jakie narażeni są ludzie wystawieni na długotrwałe działanie klimatyzacji, są szoki termiczne, wyziębienia organizmu latem, łatwiejsze „łapanie” infekcji. Jeśli klimatyzacja nie jest właściwie czyszczona, mogą się w niej rozwinąć grzyby, których zarodniki są wdychane przez pracowników, co grozi astmą. Jeśli powietrze w lokalu będzie zbyt suche, pracownicy mogą uskarżać się na suchość spojówek i problemy ze wzrokiem.

Klimatyzacja to bardzo ważny element wyposażenia każdego pomieszczenia, w którym przebywają pracownicy. Jest ona nieodzowna, jednak powinna być właściwie używana i konserwowana. W innym bowiem przypadku może przynieść więcej niebezpieczeństw, aniżeli zysków.